Almanach KUDOWSKI

pamiętnik - kwartalnik społeczno-kulturalny

Bronisław MJ Kamiński - MOICH OŚMIU PREZYDENTÓW --> czytaj tutaj <--

 

Temat dnia 17 kwietnia 2012r

Tematem dnia  jest artykuł ZEMSTA KZPB  NAD KUDOWĄ , na stronie startowej Almanachu Kudowskiego. Na jutro zapowiedziała się Zuzia Osika.

 

20 marca ( wtorek) 2012.

To znowu ja, Zuzia Osika. Naczelny Almanachu napomknął, że w Czermnej ktoś zrywa plakaciki reklamujące Almanach. No to poszłam w lud i mam go. Pewien przygłup  dostał takie zadanie za…pokutę. Takiego zawsze można znaleźć, ich nie sieją.  Dla zleceniodawcy buzi od Zuzi. Pa.

16 marca 2012 r (piątek)

Tu Zuzia Osika. Jest mi smutno.  Tego się nie spodziewałam. Ledwie strzeliłam z bata , a już jeden koń opuścił stajnię. Chyba strzeliłam za mocno.  Pamiętacie, co napisałam w Almanachu 3 ( kto nie wie , niech idzie i kupi) ,że przewodniczącym Komisji Ekonomiczno-Gospodarczej Rady Miejskiej  w Kudowie jest …woźny szkolny i że jest to rekord w skali kraju. Pan radny to przeczytał , zastanowił się, dostrzegł co się dzieje i – jak wieść niesie -  złożył rezygnację. Dacie temu wiarę ? Gdzie w Polsce można spotkać taki honor ? Okazuje się , że w moim otoczeniu, w mojej kochanej Kudowie. Najukochańszy Panie Mariuszu ! Często Pana mijam, właściwie mijamy się, czasem uśmiecham się do Pana i naprawdę nie myślałam , że Pana stać na taki gest. Teraz wiem  że Pan chciał dobrze, a inni myśleli, że Panem posterują. Nie udało im się, przeliczyli się ,  szukają nowej ofiary do wzięcia odpowiedzialności. Podziwiam Pana i nigdy już nie będę sobie pokpiwać z woźnych szkolnych i bardzo , ale to bardzo, bardzo Pana przepraszam. Za dwa lata będę na Pana głosować. Zuzia

Zuziu, zamieszczamy Twój liścik, choć jeszcze nie dowierzamy, że to się naprawdę wydarzyło.

15 marca 2012 r. – czwartek

Kupiłem wczoraj Almanach Kudowski nr 3. Wieczorem przy piwie rozmawialiśmy o tym piśmie. Ta pani Gielnik jest dla mnie super babką. To jest straszny temat. Gdzie się podziały te miliony ? Ludzie traktowani są jak przygłupy, a bliźniaki tańcują.( J 23)

 

14 marca 2012 r.
Pierwszy upadek hotelu w Kudowie ?
Mówi się, że za kilka dni pojawi się wiadomośc o sprzedaży jednego z kudowskich hoteli. Dlaczego ? Nie ma klientów. Robi się pusto i nie tylko w tym hotelu. W niektórych pensjonatach nie ma ani jednego gościa .Ktoś straci pracę, ktoś nadzieje , ktoś nie będzie wiedział co zrobić ze spłacaniem kredytów. ( Andrzej J.)
25 luty 2012r

Tematem  dnia jest ranking gmin pod względem stopnia zrównoważonego  rozwoju : na 241 miejskich gmin w Polsce, Kudowa zajmuje 179 miejsce. Dlaczego jest tak źle ? Czytaj na stronie startowej art. pt Nowy model Kudowy

 

 

14 luty 2012 r.

Od rana tematem dnia jest List A.F. Jaka partia rządzi Kudową zamieszczony na stronie startowej

16. stycznia 2012 r.

To, że panie  chciałyby, aby  następnym burmistrzem Kudowy była kobieta wzbudziło duże zainteresowanie. Padł rekord wejścia na naszą stronę internetową. Nie ogłosimy jednak żadnych nazwisk prędzej , jak w roku wyborczym , aby nie zakłócać normalnego życia. To jeszcze dwa lata. Natomiast chętnie będziemy ogłaszać koncepcje, co robić, aby w Kudowie było mądrze i lepiej. Nie ma dla nas znaczenia, czy projekty i działania będą inicjowane przez panie, czy przez  panów. Liczą się pomysły , postawa i czyny. Ale bardzo panie pochwalamy za aktywność .To sympatyczny objaw i z pewnością bardzo mobilizujący.( Al)

 

Serdeczne przypomnienie Polecamy książkę ks. Jana Myjaka pt „Drogi Życia” . Powinniśmy ją mieć w swoim domu. Cena 20 zł.  Ksiądz jest w tej chwili na rehabilitacji. Wraca do Kudowy 25 stycznia br. Punkty sprzedaży książek podaliśmy pod data 14 stycznia br

Życzenia zdrowia Nasz współpracownik , red. Aleksander Cząstkiewicz z Paryża, którego artykuły budzą zainteresowanie przeszedł przed paroma dniami operację i szczęśliwie powraca do zdrowia. Drogi Aleksandrze – życzymy zdrowia i do zobaczenia w Kudowie !

 

 

14.stycznia 2012r.

Nie wytrzymam! Brawo Wanda! Też uważam , że mężczyzn już niema. Dałaś kopa w tyłek tym niedorajdom.(…)  Gdyby kobieta była burmistrzem Kudowy , wiele spraw wyglądałoby inaczej. Dziewczyny z Urzędu, głowa do góry, już nie długo tego chamstwa. Zobaczycie , jak co niektórzy spokornieją. Już na samą taką myśl rozpiera mnie.( Jola)

Zasłyszane: Kobieta burmistrzem Kudowy ? A czemu nie .Czy  Hanna Gronkiewicz-Walz nie jest dobrym prezydentem Warszawy ? Uważam , że jest bardzo dobra , lepsza od tych  panów, co już byli i co chcieli być.(Anna)

Pilna odezwa do mieszkańców Kudowy:

Grono przyjaciół ks. Jana Myjaka informuje, że ks.Jan Myjak – mimo ciężkiej choroby -  wydał książkę „Drogi Życia”. Można zakupić w księgarni, w sklepie  „Teresa” na Słonem, w kiosku u Basi Zdończyk i w sklepie u Ani Grzegorzewskiej na Rondzie. Cena 20 zł. Na tej książce ksiądz nie zarobi ani grosza . Ale, my jego przyjaciele, wiemy , że wydał na jej druk pieniądze i dobrze byłoby, żeby się trochę zwróciły , bowiem są potrzebne na lekarstwa. Serdecznie tę sprawę polecamy.
11.stycznia 2012r.

Brawo Justyna Kowalczyk! Brawo Polka ! Brawo Polki !!! Mężczyźni w Polsce już nie  liczą się. Na każdym kroku jesteśmy lepsze, lepiej wykształcone, odpowiedzialne, mamy lepsze pomysły. Radzę panu zmienić tytuł kwartalnika na Almanachia Kudowska. Następnym burmistrzem Kudowy ma być kobieta,  musi być kobieta, będzie kobieta. Który chłop się nadaje ? Żaden! (…) Drogie  koleżanki – promujmy mądrość i odpowiedzialność, czyli kobieta na następnego burmistrza.(…) Nie damy się i już rozglądajmy się. Zapowiadam ,że jeszcze w styczniu coś na temat napiszę.(Wanda)

Pani Wando. Przepraszam za skrócenie  wypowiedzi. Ale jak na początek takiej Almanachii, to byłoby za ostro. W każdym razie , bardzo proszę, uruchomimy jedną stronę pt Almanachia i zobaczymy, co wymyślicie. Powodzenia ( Al ).
6.stycznia 2012
Dzisiaj, w Wigilię Bożego Narodzenia w chrześcijaństwie prawosławnym wysłaliśmy życzenia do Abakanu na Syberię, do wszystkich naszych przyjaciół z Telemostu, którzy dziś obchodzą Wigilię. Życzymy im Błogosławieństwa Bożego, zdrowia i radości.
Życzenia dotarły, nadeszły podziękowania


3. stycznia 2012r.

Nie wiem, czy potraktuje to pan jako temat dnia, bo chcę napisać pozytywnie o Burmistrzu Czesławie  Kręcichwoście. Dowiedziałam się o  serdecznej postawie pana burmistrza i pani przewodniczącej Rady , co do traktowania Polaków ze wschodu.            ( tu opis sprawy). To wstyd dla polskich władz i samorządów, że  jest taki brak wrażliwości na sprawy Polaków. Niemcy o swoich dbają i Czesi także. Jestem szczęśliwa, gdy słyszę , że pod tym względem nie jest w Kudowie źle.(…) Ela

Droga Pani. Oczywiście, że potraktujemy to jako temat dnia. Wieże hotelowe to całkiem inna sprawa. Wcale nie uważamy, że wszystko co robi Burmistrz, Wiceburmistrz, Skarbnik i Przewodnicząca Rady  jest złe. Robią wiele dobrego. Bardzo chętnie będziemy o tym pisać. Pani pisze jak na razie raczej o dobrych chęciach i intencjach. Ale już to zasługuje na pochwałę. (Al)

31.XII.2011 r.

Rok kończy się dyskusjami o projekcie wież hotelowych w Parku, na działce nr 5/3 i na stawie i pod stawem parkowym. Burza rozpętana przez Almanach Kudowski spowodowała, że burmistrz zlecił badania geologiczne. Zlecił badania , to znaczy , że idzie w stronę tej inwestycji, a nie zmiany projektu. Aby odwrócić uwagę od siebie wylansował w swoim organie prasowym ( w „Kurierze Kudowskim”) tezę, że tą działkę sprzedał na przetargu publicznym jego ówczesny zastępca Piotr Maziarz, a więc nie Czesław Kręcichwost , a Piotr Maziarz. Posłał wiązkę smrodu w stronę zastępcy. I teraz pewnie się dopiero zacznie. Maziarz twierdzi, że Komisja Przetargowa sprzedawała działkę pod „zieleń i usługi zdrowia”, a nie pod hotelarstwo. Hotel to nie sanatorium. Hotel to nie są „usługi zdrowia”. Działka pod „usługi zdrowia” może kosztować taniej, ale nie może kosztować taniej działka pod …hotel. Powstaje dręczące pytanie : dlaczego działkę nr 5/3 sprzedano pod hotelarstwo po cenie tak niskiej , jakby pod „usługi zdrowia”??. Po Urzędzie już chodzą osoby, które  jakby nigdy nic przekonują, że hotele to to samo , co sanatoria, że to także „usługi zdrowia”. Strach, czy obłęd ? ( Prawnik)28.XII.2011

Organ prasowy burmistrza Kudowy Zdroju ( Kudowski Kurier) informuje w  numerze grudniowym 2011 r, że działkę nr 5/3 nad stawem w Parku Zdrojowym sprzedano  na przetargu publicznym i przewodniczącym Komisji Przetargowej był Piotr Maziarz, ówczesny zastępca burmistrza.  Informacja ta może sugerować ,że to wiceburmistrz Piotr Maziarz sprzedał działkę pod wieże hotelowe, a teraz przeciw temu protestuje. Tymczasem pan Maziarz już wcześniej , bowiem  we wrześniu 2011 wyjaśniał ( Almanach Kudowski nr 1/2011) , że działka została sprzedana  z przeznaczeniem    „ na zieleń i usługi zdrowia” oraz , że po jego odejściu z Urzędu Miasta przeznaczenie to zostało zmienione. Przypominamy naszym Czytelnikom, że „Almanach Kudowski” jest przeciwny projektowi hoteli wieżowych w tym miejscu  i nasze stanowisko krytyczne przekazaliśmy Burmistrzowi, Radzie Miejskiej, Staroście Kłodzkiemu,  Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Ministrom Kultury, Środowiska i Głównemu Geologowi Kraju. Zrobiliśmy wszystko, co do nas należy. Podobne stanowisko prezentuje Nowa Gazeta Gmin. Społeczeństwo Kudowy zna te stanowiska, zwłaszcza dzięki poczytnej Nowej Gazecie Gmin. Teraz czas na działania Rady Miejskiej w Kudowie  i  Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kudowy Zdroju. Podkreślamy, że , to co się stanie teraz z projektem wież hotelowych zależy wyłącznie od stanowiska Radnych i to każdego osobiście oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kudowy Zdroju, które dotąd nigdzie nie zaznaczyło swojego  stanowiska , w formie zdecydowanej wypowiedzi autorytatywnej Zarządu Stowarzyszenia , - jest to bowiem ważna sprawa dla przyszłości i rozwoju lub zapaści miasta. Almanach Kudowski poświęcił tej sprawie wystarczająco dużo miejsca i czasu. Teraz nadchodzi czas , by  każdy kto ma na sercu sprawy miasta oraz interesy mieszkańców, w tym, właścicieli pensjonatów, hoteli i kwater wiedział, jak zabiega się o interesy miasta jako uzdrowiska oraz ludzi tu żyjących, inwestujących od lat w swoje biznesy i wiążących z tym miastem wszystkie swoje nadzieje. Almanach nie zamierza wyręczać Radnych i Stowarzyszenia od wykazywania prawdziwej postawy w tej sprawie. Mamy inne  bardzo ważne  tematy , jak zapaść w dziedzinie produkcji  w Kudowie  i nie rozróżnianie czym jest  wzrost , a czym jest rozwój miasta. Twierdzimy, że następuje zahamowanie rozwoju miasta  Nie zamierzamy być postrzegani jako tylko  walczący z Burmistrzem czy Radą Miejską i wyniszczać  w takich utarczkach ważne sprawy. Czas na zdecydowane wypowiedzi i działania tych, do których to  należy lub powinno należeć.(Al)

 

20.XII.2011

W tygodniku „Polityka” (14 – 20.XII.2011) panowie Mirosław Pęczak i Marcin Kołodziejczyk znaleźli okazję do opisania dramatycznego życia Violetty Villas , w rodzinie , w jej głowie i w Lewinie , wsi o miejskiej zabudowie, w której mieszkańcy  zaszufladkowali  Violettę psychicznie. Patrząc z perspektywy Kudowy  prawdziwie  opisali prawie wszystko.  Dodajmy , że tzw. psychiczni żyją innym życiem  po śmierci. Ich „psychiczność” przestaje mieć znaczenie dla ich osądzenia , a bardziej   staje się reflektorem po miejscach, w których żyli; oświetla Lewin. ( Al )

21.XII.2011

Dyrektor  Artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego Sławomir Pietras zrezygnował z tego stanowiska ( Angora nr 52, grudzień 2011r). W trakcie rozmowy z burmistrzem Kudowy  nie wytrzymał i rzucił słuchawkę. Tak sam o tym pisze i elegancko przeprasza. O co poszło ? Otóż dyrektor Pietras nie mógł pogodzić się m.in.  z koncepcją burmistrza  organizowania moniuszkowskich „występów w biednych dzielnicach , aby zachęcić ludzi do samorządowego głosowania” . My także niektórych koncepcji burmistrza nie podzielamy, jak choćby w sprawie wież hotelowych , ale  w tym,  przypadku staniemy w obronie burmistrza. Koncert na Rondzie  Tkacza był wydarzeniem w tej trochę zapominanej , a zasłużonej części miasta. Może nie był wydarzeniem dla wykonawców, ale był wydarzeniem dla mieszkańców. A  czy nie o to właśnie chodzi ?  W tych motywacjach burmistrza nie  dominowała chęć pozyskania głosów wyborców, dominował bardziej sentyment do dawnego miejsca pracy w KZPB , stare kąty i  jakieś poczucie winy, że ta dzielnica pozostała na uboczu. Ta koncepcja burmistrza powinna być  kontynuowana.      (Al)

22.XII.2011r.

Rezygnacja pana Pietrasa to nie jest temat na 1 dzień. Widzę to inaczej niż pan, bo to chyba pan , szef Almanachu podpisał się jako Al.  Odejście pana Pietrasa nastąpiło nie z powodu różnicy zdań , co do koncepcji festiwalu moniuszkowskiego. Burmistrz Cz.K. nie ma żadnego zdania na temat festiwalu, bo nikogo w Kudowie nie słucha w tym temacie. Podsłuchał kogoś nowego i obcego , i ma być ktoś nowy, i ma się o tym mówić ,  a sam pan Pietras zostanie wyśmiany  w różnych cichych rozmowach. Ta metoda jest znana, dobrze ją poznał poprzedni zastępca burmistrza Piotr M.. Chodzi o to, żeby o panu Pietrasie mówić jak najwięcej. Wtedy nie będzie  nikt pytał dlaczego strefa ekonomiczna stoi w pokrzywach, budżet przejdzie  bez krytyki i  silne pragnienie   nadrabiania kompleksu niższości będzie zaspokojone. Będzie zmiana i rozwój po kudowsku. Przecież pan o tym wie i napisze pan to ?

Zanotowałem w rozmowie telefonicznej  (Al)